Psikiyatrist ve Yazar Alice Miller, The Untouched Key: Tracing Childhood Travma in Creativity and Destructiveness (El Değmemiş Anahtar: Yaratıcılık ve Yıkıcılıkta Çocukluk Travmalarının İzini Sürmek ) adlı kitabında çocukluklarında travma yaşayan kişilerin bazılarının Picasso’ya diğerlerininse Hitler’e dönüşmesinin nedenlerini sorguluyordu. Miller’a göre aradaki fark birinci gruptakilerin yanlarında onlara şefkatle yaklaşan ve destek olan birilerinin olmasıydı.

Düşüncelerinin, projelerinin ve ürünlerinin desteklemesi yaratıcı işlerle uğraşanlar için çoğu zaman acil ve genellikle de sürekli bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmakta. Ancak yaratıcı bir insanın bu desteğe ulaşabilmesi günümüz ortamında oldukça zor görünüyor. Genellikle bilinmeyen, yeni ve çoğu insana yabancı gelen konularla uğraştıkları için yaratıcı işlerle uğraşanlar işleri hakkında gündelik sohbetler yapabilecekleri birilerini bulmakta bile zorlanıyorlar. Yaşanan büyük düşüşler, verilen mücadeleler, hayal edilenlerle gerçek arasındaki muazzam uçurum hakkında dertleşebilmek ise onlar için neredeyse imkansız. Bu uzun ve yorucu süreçte onlara eşlik eden sadece kendi iç sesleri: ‘Yaptığın şey önemli, değerli ve sonunda mutlaka yerini bulacak.’

Gerçekten de birçok yaratıcı insanın aslında ona inanan bir tek kişiden fazlasına ihtiyacı yok. “Evet, senin bunu yapabileceğini biliyorum” diyen ikinci bir ses. Yaratıcılık Koçluğu elbette sadece bu kadarla sınırlı değil. Karşımızdaki ihtiyaç alışkanlıkları değiştirmek, kaygı ile mücadele etmek, derinleşmek, kendini affetmek, ‘geç kaldım’ ya da ‘yeterince denemedim’ suçlamaları ile mücadele etmek, yeni ilişkiler geliştirmek ya da ürünü görücüye çıkarma korkusu ile baş etmek olabilir. Yaratıcı kişinin nasıl bir desteğe ihtiyacı olduğu ve koçluk yapan kişinin bu ihtiyaca nasıl cevap vereceği sürecin başında tartışılması ve anlaşılması gereken konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak koçluk çalışmasının özel hedefi ne olursa olsun yaratıcılık koçluğundan beklenebilecek en önemli fayda yaratıcı süreç boyunca size destek verecek birini yanınızda bulabilmektir.

 

Advertisements