Söyleşilerimizin ikincisinde 25 Haziran’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de Fırat İşbecer ile yaratıcı ekipleri yönetmeyi konuştuk.

Bir grup dahi bir araya gelirse süper buluşlar ortaya çıkıyor mu?

NM: Bunun garantisi yok. Ama yaratıcı ekipler kesinlikle yaratıcı insanlarla başlıyor. Yaratıcı insanlar derken sadece yetenek ve zekadan bahsetmiyoruz Orjjinal düşüncelere, farklı bakış açılarına ve problem çözme becerilerine sahip kişiler bunlar. Sıradan durumlarda bile ilginç bağlantıları fark eden, bildiğimiz doğrulardaki boşlukları ortaya çıkaran kişiler. Bu kişilerin belli bir uzmanlığı olmakla birlikte geniş ilgi alanları oluyor. Bu nedenle disiplinler arası düşünebiliyorlar. Sürekli daha iyiyi arayan ve bulana kadar da yılmayan kişilerden bahsediyoruz.

Böyle ekiplere liderlik etmenin püf noktaları neler?

 Fİ: Öncelikle yaratıcı insanlara ‘işçi’ muamelesi yapmamak gerekiyor. En iyi ihtimalle 6 saat çalışılıyor zaten bu ortamlarda. Zaman değil zamanın neye harcandığı önemli. Kontrol mekanizmaları çok uzaktan kumanda. İstediğim iş yapılıyor mu ? Sadece buna bakmak yetiyor. Genellikle süreç kontrolü araçları kullanıyorum. Neyle nasıl motive olacaklarını tahmin edemiyorsunuz. Çok gürültülü ortam diye şikayetler vardı. ‘Sessiz saatler’ diye bir şey yapalım dedik. ‘Burası toplama kampına döndü’ diye homurdanmalar başladı bu sefer de. Çekirdek yaratıcı ekipten 200-300 kişiye doğru büyüdüğünüzde olay giderek daha da karmaşık hale geliyor.

Bu kadar yüksek zeka, yaratıcılık ve ego olduğunda liderlik etmek de zorlaşmıyor mu?

NM: Çelişkili gibi görünse de liderlik mekanizması böyle ekiplerde daha iyi işliyor. Tabi lider bir küratör ya da orkestra şefi gibi davranabilirse. Kendisini değil ekipteki her bireyin yeteneğini en üst noktaya taşıyabilirse. Burada liderin işi hedefi göstermek ve ekibin önündeki engelleri ortadan kaldırmak.

Kendinden iyileri yönetmek nasıl bir duygu?

 Fİ: Yürek istiyor. Alanı sürekli taramak, kim nerde ne yapıyor bilmek gerekiyor. İlk 45 kişiye kadar tek tek ben seçtim. Bir ürün veriyordum. Yeniden keşfet bu ürünü diyordum. Çok şaşırtıcı şeyler geliyordu gerçekten. Artık birebir seçim yapmasam da işin en önemli kısmının hala bu olduğunu düşünüyorum. Artık liselere gidiyoruz. Orada yakalamak ve üzerine hayat, kariyer vb. stresi çökmeden yaratıcılığını koruyarak geliştirmeye çalışıyoruz.

Ekip olunabiliyor mu gerçekten?

Fİ: Bu yaratıcı insanlarla ilgili efsanelerin hepsi yalan. Öyle kendi kendi kendine bir şey bulan yok. Medyaya bakarsanız Picasso barlarda sabahlıyor ama öyle değil. Stüdyosunda günde 16 saat çalışan biri. Yaratıcılık emek vererek gelişiyor. En iyi fikir için bile oturup bir maket , prototip yapmanız lazım. Başkaları ile çalışamayan birinin tek başına bir ürünü ortaya çıkarması mümkün değil. Ekip olunabilir mi sorusunun cevabı ekip olabilenler başarıyor.

Ekip içi iletişim ve uyum nasıl sağlanıyor?

NM: Bu ekipler genellikle belirli bir sürede bir misyon etrafında toplanıyor ve oldukça kapalı bir grup olarak yaşıyorlar. Aralarında bir jargon gelişiyor ister istemez. Kendi aralarında değil de dışarıda bir rakiple mücadele ettikleri için dayanışma eğilimi de yüksek oluyor. Özel hayat, uyku, ücret, kariyer vb. çoğu konu iş bitene kadar ikinci plana itiliyor. Temel motivasyon başarmak. Ürünü tasarlamak, kampanyayı başlatmak, uygulamayı canlıya almak. Diğer her şey önemini kaybediyor. Bu tabi çok uzun sürdürülebilecek bir performans düzeyi değil. Çoğu zaman hedef gerçekleşince de bu ekipler dağılıyor.

Hiyerarşi, kurallar ?

 Fİ: Çabuk sıkılan, değişim isteyen gruplar bunlar. Tekrarlar, miyadı dolmuş yöntemler performansı olumsuz etkiliyor. Yeni bir şey vermek gerekiyor. Rotasyon yapmak gibi. Yeni proje açtığımızda eski çalışanımız olsa da yeniden iş görüşmesi yapıyoruz mesela.

Advertisements